VOLBY

JAK VOLIT ?

Dlouho jsme se nemohli na Buďánkách domluvit, jak to s tou volbou vlastně je. Systém není úplně jednoduchý, navíc přeje spíš velkým stranám než jednotlivým kandidátům. Protože nám záleží na tom, jak to letos dopadne, vše jsme nastudovali a nechali si vysvětlit. Třeba i Vám náš návod pomůže správně volit….

P1190578 Volit do zastupitelstva Prahy 5 lze třemi způsoby. Pomáhá si představit, že nemáme 1, ale  45 hlasů (tolik je volených zastupitelů):

1. Označit křížkem JEDNU volební stranu.

Tento způsob využívá nejvíce lidí.  Ač se tento volební systém tváří jako volba jednotlivců, je nastaven tak, že v tomto případě má váš hlas největší vliv. Všech 45 hlasů tak připadne vámi zvolené straně.

 

2. Označit křížkem JEDNU volební stranu a dále křížkem jednotlivé kandidáty z JINÝCH volebních stran.

V tomto případě přijde vámi zvolená strana o tolik hlasů odspoda, kolik zvolíte kandidátů jinde. Ty dostanou pouze po jednom hlasu. Větší vliv má křížkovat kandidáty na předních pozicích nebo veřejně známé osobnosti, které mají šanci přeskočit své kolegy.

 

3. Označit křížkem 45 kandidátů napříč volebními stranami. Žádnou stranu nekřížkovat.

Tento způsob je nejnáročnější jak pro hlasujícího, tak pro volební komise. Je sice nejblíže představě o zastupitelské demokracii, ale hodně se v něm chybuje. Pokud zaškrtnete víc než 45 kandidátů, celé vaše hlasování je neplatné. Pokud méně,halsování platí, ale chybějící hlasy propadávají a přičítají se pak procentuálně vítězům voleb. To platí i pro hlasy jednotlivcům, jejichž strana v konečném výsledku voleb nepřesáhne 5% hranici.Je  tedy vhodné si dávat pozor na počet křížků a vybírat kandidáty, jejichž strana má šanci.

 

V těchto volbách budete mít největší vliv, zvolíte li křížkem jednu stranu.

Křížkovat kandidáty v již z vámi zvolené straně je nesmysl (to lze v parlamentních volbách).

U VOLEB NA MAGISTRÁT je systém stejný. Hlasů  zde máte 65 (jako volených zastupitelů).

 

 

Konkrétní informace najdete také na stránkách platformy ZaPet, které jsme členem.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv a jeho autorem je Agnes von Budian. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.