Buďánka – současnost

1013044_588826494490275_676833802_n

Přátelé Buďánek na demonstraci proti výstavbám Geosanu na Praze 5 . Červen 2013

Roku 2006 pronajala MČ Praha 5, pod vedením starosty Milana Jančíka, pozemky na Buďánkách developerské společnosti Geosan Alfa za 5 Kč/m/rok. V zápětí investovala radnice přes 12 mil na zbourání poloviny objektů a svržení střech. Firma Geosan byla zavázána předložením projektu na revitalizaci památkové zóny do roku 2007. Přesto, že tak neučinila, protože žádný z projektů nerespektoval památkovou ochranu, byla jí nájemní smlouva prodloužena na dobu neurčitou.

V prosinci r. 2013 se zastupitelstvo MČ Praha 5 konečně rozhodlo nájemní smlouvu vypovědět. Starosta M.Zelený vytvořil pracovní skupinu na obnovu lokality, složenou z několika úředníků, dvou VIP osob a „zástupců veřejnosti“ (manželé V. Palečková a M. Dvořák), kteří však s veřejností nekomunikují a místo toho předkládají  vlastní projekt. Měsíc na to byl na dalším zasedání zastupitelstva schválen záměr obnovy lokality. Celý proces bohužel působí velmi netransparentně a „spíchlý horkou jehlou“před volbami. Veřejnosti i místním obyvatelům je uzavřen. Žádostem zastupitelů, kteří se o Buďánka dlouhodobě zajímají, o zveřejnění nových smluv,nebylo zatím vyhověno. V osadě došlo k nesmyslnému kácení a zaměřování . Znamená to, že bude pro Buďánka promarněna další naděje?

V květnu r.2014 byl BEZ VEŘEJNÉ SOUTĚŽE schválen záměr obnovy osady v rámci projektu Buďánka pro Prahu. Podrobnosti, financovaní, urbanistický koncept a časový plán k dispozici nejsou.